Slideshow 23 kwietnia 2020 wyświetleń: 6074

Jak postępować z odpadami w trakcie epidemii

W obecnej sytuacji zagrożenia epidemicznego wywołanego koronawirusem SARS-COV-2 i zachorowań na COVID-19, wielu z nas zastanawia się jak właściwie postępować z odpadami, aby zminimalizować ryzyko rozprzestrzeniania się choroby.

Pozbywając się ich w niewłaściwy sposób możemy narazić na ryzyko zarażenia sąsiadów oraz pracowników firm odbierających odpady z naszych domów niemal codziennie. Zatem w jaki sposób robić to odpowiedzialnie?  Jedno z najczęściej powtarzanych pytań to: gdzie wyrzucać maseczki jednorazowe i rękawiczki ochronne? 

Odpady wytworzone przez osoby zdrowe takie jak: środki zapobiegawcze (maseczki, rękawiczki) stosowane np. w miejscu pracy, komunikacji miejskiej, podczas robienia zakupów powinny być wrzucane do pojemnika lub worka na odpady zmieszane.

Główne zalecenia, zwiększające  bezpieczeństwo w czasie trwania epidemii.

Jeśli jesteś zdrowy i NIE obejmuje Cię kwarantanna:

 

Jeśli uzyskałeś pozytywny wynik testu na obecność COVID-19 lub jesteś  objęty kwarantanną i nie masz możliwości samodzielnego wynoszenia śmieci lub skorzystania z pomocy sąsiadów,  możesz zamówić specjalną usługę odbioru odpadów z mieszkań objętych kwarantanną.

Taką potrzebę należy zgłosić służbom nadzorującym  kwarantannę (Sanepid, policja, MOPR) lub przesłać zgłoszenie poprzez mobilną aplikację, którą posługują się osoby na kwarantannie.

Jak przygotować odpady do odbioru:

aktualizowano: 2020-04-23
cofnij drukuj do góry
Wszystkich rekordów: