Aktualności 11 października 2015 wyświetleń: 5196

MiniEkoporty w szczecińskich aptekach.

Od kilku tygodni zbiórka przeterminowanych leków w ramach miejskiego systemu gospodarowania odpadami komunalnymi nabrała nowego wymiaru.  

160 aptek w Szczecinie  systematycznie  wyposażana jest w specjalny pojemnik – Mini ekoport -  służący do zbierania przeterminowanych leków pochodzących wyłącznie od mieszkańców. Nie można go wykorzystywać do zbiórki innych odpadów powstających na terenie apteki, w tym leków, np. maści przygotowywanych  przez aptekę. Przez pierwszych 6 miesięcy 2015 r. w aptekach zebrano blisko 5,5 tony leków 

 

W każdym gospodarstwie domowy możemy odnaleźć przeterminowane lekarstwa i opakowania po lekarstwach. To grupa odpadów niebezpiecznych, mogących zawierać substancje toksyczne, która musi być gromadzona selektywnie i poddawana procesom utylizacji w dedykowanych dla tych celach instalacjach.

Selektywne gromadzenia odpadów farmaceutycznych oraz ich utylizacji w spalarni odpadów medycznych zabezpiecza środowisko naturalne przez negatywnym oddziaływaniem toksycznych składników. Do pojemników będących na wyposażeniu aptek można wrzucać lekarstwa w różnej postaci - tabletek, drażetek, ampułek w opakowaniach lub luzem, maści, proszków, syropów, kropli, roztworów w szczelnych pojemnikach.

W Szczecinie mieszkańcy mogą bez ponoszenia żadnych dodatkowych opłat przekazać w 170 miejscach przygotowanych do ich przyjęcia. To sieć ponad 160 aptek wyposażonych w specjalne pojemniki do gromadzenia tych odpadów  oraz 7  EKOPORTÓW, które przyjmują od mieszkańców przeterminowane leki i opakowania po nich. Lista aptek w załączeniu do niniejszej informacji

Przeterminowane leki odbierane są z aptek nieodpłatnie przez Operatora wskazanego przez Gminę Miasto Szczecin,  w ramach obsługi miejskiego  systemu gospodarowania odpadami komunalnymi.

Pliki do pobrania

aktualizowano: 2015-10-11
cofnij drukuj do góry
Wszystkich rekordów: