W nowym Ekoporcie przyjmowane są wszystkie odpady, jakie odbierane są w pozostałych Ekoportach (bez ponoszenia dodatkowej opłaty) czyli m.in: zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny, opony, baterie i akumulatory, odpady zielone itp.
Ale wróćmy jeszcze do uroczystego otwarcia, ponieważ było ono nietypowe. Oczywiście było oficjalne otwarcie z udziałem prezydenta Szczecina Piotra Krzystka, ale przede wszystkim był to dzień przeznaczony dla najmłodszych, którzy szaleli na dmuchanym zamku, uczestniczyli w warsztatach z artrecyklingu, korzystali z fotobudki, mogli posilić się kukurydzą, a na deser watą cukrową.
Ekoporty pełnią także bardzo ważną rolę edukacyjną. Nasze dzieci uczą się tu ekologii, zasad prawidłowej segregacji odpadów. Jestem przekonany, że ta wiedza zaprocentuje nie tylko dziś, ale i w ich dorosłym życiu w przyszłości – podkreślał prezydent.
Dlaczego „Zielony” ?
Tak został nazwany, ponieważ „Zielony Ekoport” różni się znacząco od pozostałych siedmiu. Energię elektryczną do obsługi Ekoportu pozyskuje się z baterii słonecznych umieszczonych na dachu jednego z budynków, a wodę z opadów. Gromadzona jest w podziemnych pojemnikach i następnie rozprowadzana po obiekcie. Konstrukcja części budynków przygotowana została w taki sposób, by w niedalekiej przyszłości porosły je pnące rośliny. Zostały już posadzone i powoli oplatają poszczególne elementy budynków.
Nie tylko odpady
Nowy Ekoport prowadzi także działalność edukacyjną. W sali multimedialnej prowadzone sa szkolenia czy lekcje ekologii. A w soboty ta sala słuzyć ma także jako świetlica osiedlowa.
Budowa Ekoportu u zbiegu ulic Arkońskiej i Harcerzy to tylko część większego projektu. Obejmował on również prace na zewnątrz punktu zbiórki odpadów problemowych, a dokładniej uporządkowanie ulicy Harcerzy. Pojawiła się nawierzchnia asfaltowa, nowy chodnik, oświetlenie, kilkanaście miejsc parkingowych. Tak, jak przy każdej inwestycji, pomyślano o roślinności, posadzono berberysy, tawuły, forsycje, głogi.
Inwestycja kosztowała 4,5 miliona złotych. Została włączona w projekt „Rozbudowa sieci EKOPORTÓW wraz z wyposażeniem i usprawnienie systemu obsługi mieszkańców Gminy Miasto Szczecin” o wartości 5,9 miliona złotych. Projekt obejmuje budowę Ekoportu, zakup dwóch samochodów do obsługi Ekoportu, komputeryzację systemu obsługi Ekoportu, wyposażenie sali edukacyjnej oraz uporządkowanie dojazdowej ulicy Harcerzy z wyznaczeniem miejsc parkingowych. Projekt otrzymał dofinansowanie z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020. Kwota dofinansowania wyniosła 2,94 miliona złotych
„Zielony Ekoport” czynny jest 6 dni w tygodniu: od poniedziałku do piątku w godzinach 9.00-19.00, w soboty od 9.00 do 15.00. Jest on ósmym w naszym mieście. Zakłada się, że docelowo będzie ich co najmniej dziesięć.
Trochę statystyki
Ekoporty są uzupełnieniem usługi odbioru odpadów komunalnych świadczonych przez gminę od 1 lipca 2013 r., choć powstawały w Szczecinie jeszcze przed wejściem w życie tzw. rewolucji śmieciowej.
Liczba mieszkańców korzystających z Ekoportów jak i przyjmowana ilość odpadów potwierdzają, że są one istotnym elementem racjonalnego systemu gospodarowania odpadami.
W roku 2012 z Ekoportów skorzystało niespełna 9 tysięcy mieszkańców, w 2013r już blisko 20 tysięcy, w 2014 r. 51 tysięcy osób, 2015 – ponad 82 tysiące, a w 2016 około 100 tys. osób.
Analogicznie dynamicznie rośnie ilości odpadów przyjmowanych w EKOPORTACH.
W pierwszym roku funkcjonowania nowego systemu Ekoporty przyjmowały niespełna 1000 ton odpadów, a teraz przekraczają już znacznie 4500 ton.
Najczęściej oddajemy do Ekoportów:
- odpady zielone
- wielkogabarytowe
- zużyty sprzęt elektroniczny i elektryczny
- odpady budowlane i rozbiórkowe
- opony
I. Dla Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko
W celu zapewnienia prawidłowej realizacji projektów w ramach Programu Operacyjnych Infrastruktura i Środowisko w sposób:
oraz wychodząc naprzeciw ww. oczekiwaniom Instytucja Zarządzająca POiIŚ stworzyła mechanizm umożliwiający sygnalizowanie potencjalnych nieprawidłowości lub nadużyć w wykorzystaniu środków unijnych w ramach Programu Infrastruktura i Środowisko. Wszelkie nieprawidłowości można zgłaszać za pośrednictwem adresu e-mail: naduzycia.POIS@mfipr.gov.pl lub specjalnego formularza na stronie http://www.pois.gov.pl/nieprawidlowosci
Przekazywane sygnały o nieprawidłowościach pozwolą na wprowadzenie odpowiednich środków zaradczych oraz przyczynią się do zapewnienia najwyższych standardów realizacji projektów.
Podejrzenie nieprawidłowości, które dotyczą przedstawicieli instytucji wdrażających Program lub podmioty realizujące projekty np. Beneficjenci).