PAMIĘTAJ CZŁOWIEKU!...Segreguj śmieci dla swoich dzieci. » czytaj więcej...
Strona główna

Aktualności

Aktualności 19 września 2017 wyświetleń: 3567

„Zielony Ekoport” już działa

Uroczyste otwarcie  odbyło się w 15 września i już początek funkcjonowania potwierdził  słuszność wyboru miejsca (Arkońska/Harcerzy) na 8 Ekoport w Szczecinie.  
Pierwszego dnia z możliwości oddania odpadów skorzystało wielu mieszkańców Szczecina. Ekoport odwiedziło sto samochodów, którymi przywieziono przede wszystkim odpady zielone i wielkogabarytowe.

 

 
W nowym Ekoporcie przyjmowane są wszystkie odpady, jakie odbierane są w pozostałych Ekoportach (bez ponoszenia dodatkowej opłaty) czyli  m.in: zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny, opony, baterie i akumulatory, odpady zielone itp.  
Ale wróćmy jeszcze do uroczystego otwarcia, ponieważ było ono nietypowe. Oczywiście było oficjalne otwarcie z udziałem prezydenta Szczecina Piotra Krzystka, ale przede wszystkim był to dzień przeznaczony dla najmłodszych, którzy szaleli na dmuchanym zamku, uczestniczyli w warsztatach z artrecyklingu, korzystali z  fotobudki, mogli posilić się kukurydzą, a na deser watą cukrową.  
Ekoporty pełnią także bardzo ważną rolę edukacyjną. Nasze dzieci uczą się tu ekologii, zasad prawidłowej segregacji odpadów. Jestem przekonany,  że ta wiedza zaprocentuje nie tylko dziś, ale i w ich dorosłym życiu w przyszłości – podkreślał prezydent.
 
Dlaczego „Zielony” ? 
Tak został nazwany, ponieważ  „Zielony Ekoport” różni się znacząco od pozostałych siedmiu. Energię elektryczną do obsługi Ekoportu pozyskuje się z baterii słonecznych umieszczonych na dachu jednego z budynków, a wodę z opadów. Gromadzona jest w podziemnych pojemnikach i  następnie rozprowadzana po obiekcie. Konstrukcja części budynków przygotowana została w taki sposób, by w niedalekiej przyszłości porosły je pnące rośliny. Zostały już posadzone i powoli oplatają poszczególne elementy budynków.
Nie tylko odpady 
Nowy Ekoport prowadzi także działalność edukacyjną. W sali multimedialnej prowadzone sa szkolenia  czy lekcje ekologii. A w soboty ta sala słuzyć ma także jako  świetlica osiedlowa.  
Budowa Ekoportu u zbiegu ulic Arkońskiej i Harcerzy to tylko część większego projektu. Obejmował on również prace na zewnątrz punktu zbiórki odpadów problemowych, a dokładniej uporządkowanie ulicy Harcerzy. Pojawiła się nawierzchnia asfaltowa, nowy chodnik, oświetlenie, kilkanaście miejsc parkingowych.    Tak, jak przy każdej inwestycji, pomyślano o roślinności, posadzono berberysy, tawuły, forsycje, głogi.
Inwestycja kosztowała 4,5 miliona złotych. Została włączona w projekt „Rozbudowa sieci EKOPORTÓW wraz z wyposażeniem i usprawnienie systemu obsługi mieszkańców Gminy Miasto Szczecin” o wartości 5,9 miliona złotych. Projekt obejmuje budowę Ekoportu, zakup dwóch samochodów do obsługi Ekoportu, komputeryzację systemu obsługi Ekoportu, wyposażenie sali edukacyjnej oraz uporządkowanie dojazdowej ulicy Harcerzy z wyznaczeniem miejsc parkingowych. Projekt otrzymał dofinansowanie z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020. Kwota dofinansowania wyniosła 2,94 miliona złotych
 
„Zielony Ekoport” czynny jest 6 dni w tygodniu: od poniedziałku do piątku w godzinach 9.00-19.00, w soboty od 9.00 do 15.00. Jest on ósmym w naszym mieście. Zakłada się, że docelowo będzie ich co najmniej dziesięć.
 
Trochę statystyki
Ekoporty są uzupełnieniem usługi odbioru odpadów komunalnych świadczonych przez gminę od 1 lipca 2013 r., choć powstawały w Szczecinie  jeszcze przed wejściem w życie tzw. rewolucji śmieciowej. 
Liczba mieszkańców korzystających z Ekoportów jak i przyjmowana ilość odpadów potwierdzają, że są one istotnym elementem racjonalnego systemu gospodarowania odpadami. 
W roku 2012 z Ekoportów skorzystało niespełna 9 tysięcy mieszkańców, w 2013r  już blisko 20 tysięcy, w  2014 r.  51 tysięcy osób, 2015 – ponad 82 tysiące, a w 2016 około 100 tys. osób.
Analogicznie dynamicznie rośnie ilości odpadów przyjmowanych w EKOPORTACH.
W pierwszym roku funkcjonowania nowego systemu Ekoporty przyjmowały niespełna 1000 ton odpadów, a teraz przekraczają już znacznie 4500 ton.
Najczęściej oddajemy do Ekoportów:
- odpady zielone 
- wielkogabarytowe  
- zużyty sprzęt elektroniczny i elektryczny 
- odpady budowlane i rozbiórkowe 
- opony  

 

aktualizowano: 2017-10-10
cofnij drukuj do góry
Wszystkich rekordów:
Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Szczecinie 2019 © Wszelkie Prawa Zastrzeżone