Śmieci segreguję, bo środowisko poważnie traktuję. » czytaj więcej...
Strona główna UE

Aktualności

Aktualności 30 lipca 2015 wyświetleń: 4260

Spotkania edukacyjne na EKOPORCIE - podsumowanie I półrocza

Za nami  wiosenna  edycja  spotkań na EKOPORCIE. Nadszedł czas na podsumowanie i podzielenie się kilkoma informacjami, które spływały do nas przez ostatnie kilka miesięcy. To także dobry moment, aby przedstawić wymierne efekty projektu.

Gwoli przypomnienia, projekt pn. „Spotkania edukacyjne na EKOPORCIE”, realizowany przez Gminę Miasto Szczecin, jest kontynuacją projektu rozpoczętego w roku poprzednim, pn. „Budowa ścieżki edukacyjnej na terenie EKOPORTU i przeprowadzenie zajęć modelowych”, w ramach którego wybudowano ścieżkę dydaktyczną, jak również przeprowadzono zajęcia modelowe dla nauczycieli ze Szczecina jak i pobliskich gmin. Podczas pilotażu z nauczycielami zaprezentowaliśmy możliwości nowo powstałego obiektu jako alternatywy dla tradycyjnych zajęć z uczniami, jak również przedstawiliśmy zagadnienia dotyczące nowego systemu gospodarki odpadami. Korzystając z okazji podpytywaliśmy nauczycieli, o zamysł zrealizowania podobnego projektu dla dzieci. Pomysły oraz wskazówki grona pedagogicznego, okazały się nie ocenione i pomogły wypracować koncepcję edukacyjną, która uwzględniła różne grupy wiekowe pod kątem poziomu trudności jak również dobrania odpowiedniego scenariusza organizacyjnego.

W chwili, gdy plan całej akcji mieliśmy już gotowy rozpoczęliśmy nabór, poprzez zamieszczenie informacji na Portalu Edukacyjnym. W pierwszej kolejności zaprosiliśmy nauczycieli, którzy jesienią 2014 r. brali udział w pilotażu. Jednocześnie robiliśmy zapisy na listę rezerwową, w przypadku gdy pozostaną wolne miejsca lub któraś z klas będzie musiała zrezygnować z wyjazdu. Zainteresowanie było bardzo duże. Każdego dnia spływały do nas nowe zgłoszenia. W ramach przeprowadzonego naboru, który zakończył się 6 marca 2015 r.  zgłosiło się blisko 150 grup ze Szczecina i  pobliskich gmin.

Uczestnikom projektu zostało  zapewnione:
- przeprowadzenie zajęć dydaktycznych w EKOPORCIE oraz warsztatów z artrecyklingu;
- bezpłatny transport;
- materiały plastyczne - warsztaty z artrecyklingu;

 

Zajęcia prowadzone są według kilku scenariuszy do wyboru. Obejmują one  m.in.

- wizytację w spółce SITA JANTRA ( zwiedzanie sortowni odpadów);
- zwiedzanie EKOPORTU oraz omówienie tablic dydaktycznych; 
- warsztaty z artrecyklingu pod wiatą dydaktyczną;
- przejazd do Centrum Informacji Turystycznej Szmaragdowe – Zdroje ( zajęcia edukacyjne, zwiedzanie podziemi, ognisko ).

Projekt realizujemy w okresie od 13.04.2015 r. do 8.10.2015 r. (z wyłączeniem przerwy wakacyjnej), od poniedziałku do piątku.  Każdego dnia w zajęciach biorą udział dwie grupy jednocześnie.  Tegoroczny projekt edukacyjny realizowaliśmy z grupami przedszkolnymi, szkołami podstawowymi, gimnazjami, jak również z  Miejskim Ośrodkiem Wychowawczym, czy też Specjalnym Ośrodkiem Szkolno – Wychowawczym dla dzieci niesłyszących. Do 25.06.2015 r., czyli w okresie jedenastu tygodni, przeprowadziliśmy zajęcia dla 103 grup, co daje nam blisko 2500 uczestników.

Jak wyglądały zajęcia?

Po przywitaniu uczniów na EKOPORCIE i przypomnieniu kilku kwestii dotyczących bezpieczeństwa, dzieliliśmy dzieci na dwie grupy i przystępowaliśmy do realizacji zajęć właściwych.

Podczas części  pierwszej, którą nazywaliśmy częścią teoretyczną, dzieci dowiedziały się m.in. jak powinny  segregować odpady, ile czasu rozkładają się poszczególne frakcje odpadów, jak funkcjonuje EKOPORT i jakie odpady do EKOPORTU przywozimy. Dzieci podczas zwiedzania Punktu miały możliwość posegregowania odpadów, które ze sobą  przywiozły. Na zakończenie tej części przeprowadzono różnego rodzaju zabawy ruchowe , oczywiście powiązane z tematyką odpadową

Druga część to warsztaty z artrecyklingu, które odbywały się pod hasłem „Jak z niczego zrobić coś pięknego”.  W trakcie tych zajęć pod wiatą dydaktyczną proponowaliśmy dzieciom wykonanie  różnego rodzaju prac plastycznych z odpadów, które ze sobą przywiozły Na naszych zajęciach powstały już motylki, nietoperze, sowy z rolek od papieru toaletowego jak również, biedronki, ryby ze starych płyt czy koszyczki z plastikowych butelek. W wiacie stworzona została również mini galeria prac, które powstały właśnie z odpadów, aby pokazać dzieciom, iż „rzeczom – śmieciom”,  które najczęściej wyrzucamy możemy nadać drugie życie. Prace mają również posłużyć nauczycielom jako inspiracja do przeprowadzenia ciekawych zajęć z uczniami.

            Pomimo, iż przed nami jesienna edycja projektu, to już dziś pragniemy podziękować nauczycielom jak i grupom, za udział i zaangażowanie w realizację projektu.

Jak dokładnie przebiegły warsztaty edukacyjne? Zachęcamy do obejrzenia zdjęć, które znajdują się na Portalu Edukacyjnym w zakładce Edukacja Ekologiczna www.pe.szczecin.pl oraz w załączonym pliku

 

 

Jak dokładnie przebiegły warsztaty edukacyjne? Zachęcamy do obejrzenia zdjęć, które znajdują się na Portalu Edukacyjnym w zakładce Edukacja Ekologiczna www.pe.szczecin.pl

utworzono : 2015-07-30
cofnij drukuj do góry
Wszystkich rekordów:
Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Szczecinie 2024 © Wszelkie Prawa Zastrzeżone