Raz, dwa, trzy, cztery, tu butelki, tam papiery. Plastik do żółtego włóż –posprzątane mamy już! » czytaj więcej...
Strona główna

Aktualności

Aktualności 30 lipca 2015 wyświetleń: 2528

2 lata rewolucji śmieciowej w Szczecinie ...

Za nami 2 lata od momentu, w którym w Szczecinie rozpoczął się przełom w zakresie organizacji systemu odbioru i zagospodarowania odpadów komunalnych z  nieruchomości zamieszkałych. Dzisiaj może nie wszyscy pamiętamy ile obaw, wątpliwości towarzyszyło większości z nas w przededniu wdrożenia w naszym mieście tzw. śmieciowej rewolucji. Ile dyskusji toczono na temat tego czy jesteśmy przygotowani, czy zdołamy ogarnąć temat i pytanie, które wybrzmiewało w wielu dyskusjach - czy grozi nam drugi Neapol?

Możemy podsumowując te dwa lata powiedzieć, że daliśmy radę zrobić pierwszy krok w kierunku świadomego postępowania z odpadami, które wszyscy produkujemy w gospodarstwach domowych.

Być może po dwóch sezonach trzeba mówić już o 2 krokach. Dwóch udanych krokach o czym świadczą nowe nawyki w zakresie sposoby gromadzenia odpadów na naszych nieruchomościach, które większość z nas przyswoiła sobie lub przyswaja. O tym jak przyswajamy niech świadczą liczby określające ilości odebranych i zagospodarowanych odpadów w tym okresie.

2 pełne lata pozwalają pokazać jaką masę odpadów poszczególnych rodzajów odebraliśmy
w pierwszych 12 miesiącach, kiedy system jeszcze raczkował i jak kształtowały się te ilości w kolejnym okresie, gdy na prawie wszystkich nieruchomościach funkcjonuje wyposażenie w pojemniki do selektywnej zbiórki a zakres działania w zakresie odbioru został uzupełniony o odbiór odpadów zielonych.

Rok temu ukute zostało hasło W Szczecinie segregujemy! I to jak!!! Dzisiaj możemy śmiało powtórzyć to zawołanie i jeszcze dobitniej potwierdzić jego zasadność.

W pierwszy roku z nieruchomości zamieszkałych w Szczecinie odebrane zostało ponad 100 tysięcy ton odpadów komunalnych. W drugim roku ponad 103,2 tys. ton czyli 3.188 ton więcej.

W tej masie odpady zgromadzone selektywnie to odpowiednia 12.272 tony i 17.817 ton. Wniosek?
W drugim rok odpadów zgromadzonych selektywnie było aż o 5.545 ton więcej!!! Taki postęp (wzrost przekraczający 45% przy porównaniu rok do roku) to naprawdę wspaniały wynik. Przecież celem podjęcia wszystkich działań było i jest doprowadzenie do tego aby jak największa ilość odpadów komunalnych, które prowadzimy była gromadzona selektywnie i dzięki temu przekazana do ponownego wykorzystania. Nie do składowania tylko do przetworzenia pozwalając w ten sposób chronić środowisko, w którym żyjemy przed degradacją.

Można zadać sobie pytanie skąd takie rewelacyjne wyniki? Wystarczy spojrzeć na poszczególne rodzaje i wszystko będzie jasne!

Ilości odebranych odpadów opakowaniowych tj. papieru, opakowań ze szkła i tworzyw sztucznych -
w pierwszym roku to 8.728 ton - w drugim odebrano ich ponad 10.045 ton czyli 1.316 ton więcej

Na tę większą ilość miała wpływ zarówno większa świadomość, jak i większa ilość pojemników w tym również ponad 180 zestawów ogólnodostępnych tzw. MiniEkoportów

Jednak największym hitem okazał się odbiór odpadów zielonych. Wprowadzona od 1 kwietnia 2014 r. zupełnie nowa usługa przyjęta została przez właścicieli nieruchomości od razu.

Porównując rok do roku widać, że przyrost ilości odebranych zielonych przekroczył ponad 400%. Od lipca 2014 roku tych odpadów odebrano przeszło 5.130 ton - rok wcześniej 1.278

Oczywiście trzeba pamiętać, że ta różnica wynika też z faktu iż w pierwszych 9 miesiącach działania systemu w Szczecinie odbierane były tylko pozostałe po świętach choinki.

Dodać należy jeszcze, że również odbiór odpadów gabarytowych jest coraz skuteczniejszy.
W pierwszym roku odebrano tego rodzaju odpadów 2.264 tony a w drugim już 2.640 czyli więcej o 16%

utworzono : 2015-07-30
cofnij drukuj do góry
Wszystkich rekordów:
Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Szczecinie 2019 © Wszelkie Prawa Zastrzeżone