Człowieku mały, człowieku duży – segreguj śmieci – to wszystkim służy!!! » czytaj więcej...
Strona główna UE

Aktualności

Aktualności 31 marca 2016 wyświetleń: 7011

Od kwietnia zielone – reaktywacja…

Od 4 kwietnia 2016 w Szczecinie realizowana jest ponownie usługa odbioru odpadów zielonych z nieruchomości zamieszkałych. Usługę uruchomiono po raz pierwszy w kwietniu 2014 r.

Do grupy odpadów zielonych odbieranych z posesji zamieszkałych zaliczamy trawę, drobne gałęzie, liście, spady. WAŻNE -  przy gromadzeniu odpadów zielonych - do pojemnika lub kontenera odpady zielone wrzucamy bez dodatkowego opakowania!!! 
Z uwagi na fakt, iż selektywnie gromadzone odpady zielone mają trafiać do kompostowania nie mogą być gromadzone w pojemnikach ani w kontenerach zapakowane w dodatkowe worki!

Korzystanie z usługi odbioru odpadów zielonych nie wpływa na zmianę wysokości opłaty miesięcznej za wywóz odpadów.

Zabudowa jednorodzinna.

Właściciele nieruchomości, którzy będą chcieli skorzystać z wywozu odpadów zielonych z ich posesji winni zgłosić ten fakt do Urzędu Miasta. Procedura zgłoszenia ma zdecydowanie mniej sformalizowany charakter niż złożenie deklaracji w sprawie opłaty za wywóz odpadów.  

Wszyscy, którzy w ubiegłym roku zgłosili chęć korzystania z tej usługi nie muszą robić tego ponownie! Ponadto korzystanie z niej nie wpływa na zmianę wysokości opłaty miesięcznej za wywóz odpadów, pozostaje ona na tym samym poziomie. Właściciele nieruchomości, którzy chcieliby dołączyć do grona mieszkańców korzystających z usługi wywozu odpadów zielonych muszą zgłosić ten fakt do Urzędu Miasta. Do dziś uczyniło to ponad 6400 właścicieli nieruchomości.

Dla tych, którzy chcą skorzystać z usługi w roku 2016 po raz pierwszy dostępne są 4 podstawowe ścieżki przekazania do Urzędu Miasta swojego zgłoszenia

a.  za pośrednictwem strony ecoszczecin.pl – poprzez wypełnienie formularza znajdującego się na tej stronie

b.  telefonicznie pod numer  91 435 11 99

c.  za pośrednictwem poczty – przesyłając na adres: Urząd Miasta Szczecin, Plac Armii Krajowej 1, 70-456 Szczecin z dopiskiem: „WGKiOŚ ZIELONE” oświadczenie zawierające dane nieruchomości jej właściciela  oraz potwierdzenie, że nieruchomość jest wyposażona w pojemnik do gromadzenia odpadów zielonych, zgodny z Regulaminem utrzymania czystości i porządku (brązowy, poj. 120l lub 240l spełniający wymogi PN-EN 840)

d.     osobiście w Biurze Obsługi Interesantów Urzędu Miasta

Warunkiem odbioru odpadów zielonych w zabudowie jednorodzinnej jest wyposażenie nieruchomości w specjalny pojemnik przeznaczony do gromadzenia odpadów zielonych.

Zgodnie z zapisami Regulaminu utrzymania czystości i porządku przyjętego przez Radę Miasta muszą to być zamykane pojemniki koloru brązowego o pojemności 120 lub 240 l.

Wyposażenie leży w gestii właściciela. Gmina nie pokrywa kosztów zakupu pojemnika

Gdzie można kupić pojemnik ?

Pojemniki do gromadzenia odpadów zielonych  można nabyć:

  • w sklepach ogrodniczych,
  • od podmiotów związanych z gospodarką odpadami tj. MPO, Sita  Jantra, Remondis Szczecin, JUMAR i Karchem.
  • w Internecie z wykorzystaniem popularnych serwisów aukcyjnych. 

Planowane terminy odbiorów

W zabudowie jednorodzinnej odbiór odpadów zielonych odbywać się będzie 1 raz tydzień
w okresie od kwietnia do listopada.
 Taka częstotliwość odbioru - 1 raz na tydzień - zwiększa prawdopodobieństwo, że odpady zielone w pojemniku nie zaczną „kisić się ”. Pojemniki - podobnie jak te na odpady zmieszane- będą musiały być udostępnione firmie wywozowej w dniu odbioru.   Nie na każdej posesji jest miejsce na ustawienie wszystkich pojemników – i tych na zmieszane i na zielone odpady  –  w jednym miejscu.  Stad prośba i konieczność wystawiania pojemników w dniu wywozu. 

Wszystkie odbiory odpadów zielonych w zabudowie jednorodzinnej będą realizowane w poniedziałki lub wtorki. Wyjątkiem są nieruchomości w sektorze III – tam odbiory będą realizowane będą w środy.
Odbiory na początku tygodnia to odpowiedź na sygnały kierowane do Urzędu Miasta w latach poprzednich, w których to wskazywano, iż większość prac pielęgnacyjnych związanych z przydomowym ogrodem jest realizowana w weekend i szybki odbiór odpadów ograniczy ryzyko gnicia odpadów zgromadzonych w pojemnikach.

Szczegółowe harmonogramy odbiorów dla poszczególnych sektorów podane są na stronie ecoszczecin.pl w zakładce "Harmonogramy

W poszczególnych sektorach domy w zabudowie jednorodzinnej obsługiwać będą:

Sektor I - Konsorcjum:  Remondis Szczecin sp. z o.o. oraz PUP Trans – Net S.A. Police

Sektor II - Sita Jantra sp. z o.o. Szczecin

Sektor III Remondis Szczecin sp. z o.o.

Sektor IV - Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania Szczecin

Zabudowa wielorodzinna

W zabudowie wielorodzinnej właściciele nieruchomości będą mieli prawo zamówić kontener do gromadzenia odpadów zielonych powstałych na nieruchomości. Podmiot działający na zlecenie gminy na zgłoszenie właściciela nieruchomości kontener wstawi na 24 godziny, a następnie odbierze odpady zgromadzone w kontenerze i skieruje je do dalszego zagospodarowania.

Zarządcy lub właściciele nieruchomości zamieszkałych w zabudowie wielorodzinnej chcący skorzystać z usługi odbioru odpadów zielonych z ich nieruchomości muszą złożyć zamówienie  na podstawienie kontenera  na odpady zielone bezpośrednio do podmiotów realizujących usługi na rzecz Gminy Miasto Szczecin

W odpowiedzi na zgłoszenie, podmiot winien udostępnić właścicielom nieruchomości zamieszkałych, w zabudowie wielorodzinnej, kontener o pojemności do 5 m3 lub powyżej 5 m3.

W zamówieniu na podstawienie kontenera na odpady zielone konieczna jest informacja o pojemności, wskazanie dokładnego miejsca jego podstawienia  oraz dane kontaktowe osoby odpowiedzialnej za zamówienie.

Przypominamy, że obowiązkiem właściciela / zarządcy jest:

·         wskazanie miejsca wstawienia kontenera, którym ma prawo dysponować,

·         zabezpieczenie miejsca podstawienia kontenera – podłoże winno być utwardzone z zapewnioną wolną przestrzenią do rozładunku i załadunku.

Do kontenerów przeznaczonych na odpady zielone należy wyłącznie wrzucać: trawę, liście, spady i niewielkie gałęzie bez zanieczyszczeń np. worków i innych opakowań.

W poszczególnych sektorach obsługę odbioru zielonych w systemie kontenerowym na zlecenie Gminy będą prowadzić:

W zabudowie wielorodzinnej właściciele nieruchomości będą mieli prawo zamówić kontener
do gromadzenia odpadów zielonych powstałych na nieruchomości. Firma wywozowa po zgłoszeniu właściciela nieruchomości wstawia kontener na 24 godziny. Częstotliwość zgłoszenia do Wykonawcy podstawienia kontenera wynosi 16 razy w okresie od kwietnia do końca listopada, na daną nieruchomość.
Zgłoszenia prosimy kierować bezpośrednio do firm, które obsługują konkretne sektory miasta:

·         Sektor I Konsorcjum Firm: TomPol Tomasz Franecki oraz Firma Usługowo Handlowa Wincenty Franecki Kontakt w sprawie zamówień: Magdalena Czwarenko, tel. 601572766, adres e-mail:tompol@plusnet.pl Termin podstawienia kontenera wynosi do 7 dni roboczych od dnia zgłoszenia.

·         Sektor II Z.P.H.G. JUMAR Julian Maruszewski Kontakt w sprawie zamówień: Jolanta Ciesielska, tel. kom: 507 008 901, tel. stac. 91 48 31 810, fax.  91 48 98 594,
adres e-mail: kontenery@jumar.info.pl Termin podstawienia kontenera wynosi do 6 dni roboczych od dnia zgłoszenia. 

·         Sektor III Konsorcjum Firm: TomPol Tomasz Franecki oraz Firma Usługowo Handlowa Wincenty Franecki Kontakt w sprawie zamówień: Magdalena Czwarenko, tel. 601572766, adres e - mail:tompol@plusnet.pl Termin podstawienia kontenera wynosi do 2 dni roboczych od dnia zgłoszenia.

·         Sektor IV Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania Szczecin
Kontakt w sprawie zamówień: Paweł Kacała, tel. kom: 507 008 901, tel. stac. 91 46 23 976 lub 91 46 23 777, adres e - mail: : konteneryzielone@mpo.szczecin.pl Termin podstawienia kontenera wynosi do 2 dni roboczych od dnia zgłoszenia.

Nie ma obowiązku

Chęć przystąpienia do korzystania z usługi odbioru odpadów zielonych przez właścicieli nieruchomości jest dobrowolna. Właściciele domów jednorodzinnych, którzy nie będą mogli lub nie będą chcieli zaopatrzyć się w pojemnik na odpady zielone, w dalszym ciągu mogą tego typu odpady zagospodarowywać we własnym zakresie, w przydomowych kompostownikach  lub dowozić do 7 EKOPORTÓW rozlokowanych na terenie miasta.

aktualizowano: 2016-04-18
cofnij drukuj do góry
Wszystkich rekordów:
Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Szczecinie 2024 © Wszelkie Prawa Zastrzeżone