Slideshow
Bioodpady - niezbędne informacje
Gmina Miasto Szczecin odbiera bioodpady z nieruchomości objętych gminnym systemem przez cały rok. Zgodnie z uchwałą nr XVI/534/20 Rady Miasta Szczecin z dnia 9 kwietnia 2020 r. w sprawie wprowadzenia Regulaminu utrzymania czystości i porządku na terenie Gminy Miasto Szczecin oraz Uchwałą nr XXXII/935/21 Rady Miasta Szczecin z dnia 19 października 2021 r. zmieniająca uchwałę w sprawie wprowadzenia Regulaminu utrzymania czystości i porządku na terenie Gminy Miasto Szczecin, segregacja bioodpadów jest obowiązkiem.
Poniżej przedstawiamy zasady odbioru.
Do grupy bioodpadów odbieranych z posesji zaliczamy: odpady spożywcze pochodzenia roślinnego, trawę, drobne gałęzie, liście, spady, fusy po kawie i herbacie, pieczywo, mąki, kasze ,ryż.
Z uwagi na fakt, iż selektywnie gromadzone bioodpady mają trafiać do kompostowania nie mogą być gromadzone w pojemnikach zapakowane w dodatkowe worki!
Zabudowa jednorodzinna, zabudowa od 3 do 7 lokali mieszkalnych oraz zabudowa wielorodzinna |
Właściciele/Zarządcy nieruchomości winni zakupić zamykany pojemnik koloru brązowego o pojemności 80l, 120l lub 240l (norma PN- EN 840) i zgłosić fakt posiadania pojemnika do Urzędu Miasta.
Wyposażenie nieruchomości w pojemnik leży w gestii właściciela/zarządcy. Gmina nie pokrywa kosztów zakupu pojemnika.
Procedura zgłoszenia ma zdecydowanie mniej sformalizowany charakter niż złożenie deklaracji w sprawie opłaty za wywóz odpadów.
Dostępne są 4 podstawowe ścieżki przekazania do Urzędu Miasta swojego zgłoszenia:
-
za pośrednictwem strony ecoszczecin.pl – poprzez wypełnienie formularza znajdującego się na tej stronie lub za pośrednictwem skrzynki mailowej gospodarka_odpadami@um.szczecin.pl,
-
telefonicznie pod numer 91 435 11 99,
-
za pośrednictwem poczty – przesyłając na adres: Urząd Miasta Szczecin, Plac Armii Krajowej 1, 70-456 Szczecin z dopiskiem: „WGKiOŚ ZIELONE” oświadczenie zawierające dane nieruchomości jej właściciela oraz potwierdzenie, że nieruchomość jest wyposażona w pojemnik do gromadzenia odpadów zielonych, zgodny z Regulaminem utrzymania czystości i porządku (brązowy, poj. 80l, 120l lub 240l spełniający wymogi PN-EN 840),
- osobiście w Biurze Obsługi Interesantów Urzędu Miasta.
Ponadto właściciele nieruchomości jednorodzinnej mają do wyboru dwie opcje: gromadzenie bioodpadów w pojemnikach lub poddanie bioodpadów w całości kompostowaniu w przydomowych kompostownikach. W przypadku wyboru kompostowania należy złożyć deklarację o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi w Wydziale Podatków i Opłat Lokalnych Urzędu Miasta Szczecin (druk DOP-1). Dodatkowo z tego tytułu przysługuje 5% zniżki w opłacie za gospodarowanie odpadami komunalnymi.
Gdzie można kupić właściwy pojemnik ?
Pojemniki do gromadzenia odpadów zielonych można nabyć:
- w sklepach ogrodniczych,
- od podmiotów związanych z gospodarką odpadami tj. MPO, Suez Jantra, Remondis Szczecin,
- w internecie z wykorzystaniem popularnych serwisów aukcyjnych.
Terminy odbioru zabudowa jednorodzinna oraz od 3 do 7 lokali mieszkalnych:
Okres |
Częstotliwość |
IV - XI |
1 x tydzień (wg. harmonogramu) |
XII - III |
1 x na dwa tygodnie (wg. harmonogramu) |
Terminy odbioru zabudowa wielorodzinna:
Okres |
Częstotliwość |
IV - XI |
1 x tydzień (wg. harmonogramu) |
XII - III |
1 x tydzień (wg. harmonogramu) |
Ważne!
W dniu planowanego odbioru odpadów zielonych należy udostępnić pojemnik pracownikom firmy poprzez wystawienie pojemnika przed nieruchomość, od godz. 6:00.
Szczegółowe harmonogramy odbiorów dla poszczególnych sektorów podane są na stronie ecoszczecin.pl w zakładce "Harmonogramy"
W poszczególnych sektorach usługę odbioru bioodpadów na zlecenie Gminy prowadzą:
- Sektor I - Konsorcjum: Remondis Szczecin sp. z o.o. oraz PUP Trans – Net S.A. Police,
- Sektor II – PreZero Jantra Sp. z o.o.,
- Sektor III Remondis Szczecin Sp. z o.o.,
- Sektor IV - Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania Sp. z o.o.